You are currently viewing Zastosowanie ednoskopów technicznych

Zastosowanie ednoskopów technicznych

 

W ciele człowieka oraz w konstrukcji maszyn występują miejsca, które są trudno dostępne a więc także i niewidoczne dla oka. Bez specjalistycznych urządzeń nie ma możliwości aby w razie potrzeby dostać się do wyznaczonego celu i postawić diagnozę i ewentualnie dokonać naprawy. Jednym z takich narzędzi jest endoskop, który w zależności od modelu pomaga zarówno w badaniu ludzkiego ciała jak i mechanizmów urządzeń technicznych.

Endoskop pomocny przy awariach maszyn

endoskop technicznyW momencie gdy maszyna ulega awarii, którą ciężko zdiagnozować gołym okiem a nawet za pomocą badań przydatnym urządzeniem jest endoskop techniczny. Jego największym atutem jest zdolność do dotarcia w miejsca trudno dostępne ze względu na konstrukcję maszyny oraz wykonanie w nich dokładnych oględzin pozwalających na określenie problemu. Na jakość endoskopu składa się kilka parametrów. Do najważniejszych należą rozdzielczość oraz ostrość obrazu wyświetlanego na monitorze. Długość oraz rozmiar średnicy sondy muszą być adekwatne do wielkości naprawianej maszyny. Bardzo pomocna jest funkcja sterowania końcówką pomiarową dzięki czemu istnieje możliwość kontroli jej ruchów podczas dokonywania rozpoznania bez uprzedniej potrzeby ustawiania. Przy wyborze odpowiedniego endoskopu należy się kierować również długością jego przewodu oraz maksymalnym zakresem pola widzenia. Najpopularniejsze modele posiadają łącze USB aby ustanowić połączenie z komputerem lub zawierają wyświetlacz na którym można śledzić przebieg działań.

Endoskop oprócz pierwotnego zastosowania medycznego posiada także funkcję obserwacyjno-naprawczą urządzeń technicznych. W zależności od wielkości oraz konstrukcji naprawianej maszyny należy dopasować odpowiedni model endoskopu technicznego. Najważniejsze aspekty to ostrość oraz jakość obrazu, który jest przekazywany w celu ustalenia problemu.