Przed budową domu jednorodzinnego konieczny jest wybór działki budowlanej. Z pewnością każdy chce, by na działce został zbudowany stabilny dom, z którym nie będzie żadnych problemów. Okazuje się, że w dużej mierze uzależnione jest to od warunków wodno-gruntowych.
Określanie przyczyn zawilgocenia i pęknięć ścian
Aby potwierdzić użyteczność danego gruntu pod budowę, trzeba wykonać badanie geotechniczne. Okazuje się, że cena za takie badanie jest niewspółmiernie niższa od kosztu zakupu działki. Jest też niższa od budowy domu jednorodzinnego i niższa od pozbywania się skutków katastrof budowlanych. Lepiej nie ryzykować, zaoszczędzić własne pieniądze, a także czas i spokój. Geotechnicy zdecydują, jaka będzie ilość oraz głębokość punktów badawczych. Wiadomo, że dokładne badania geotechniczne dostosowywane są do głębokości posadowienia fundamentów, ale również wielkości działki. Jeśli na działce występują grunty słabonośne, to oczywiście konieczne jest wykonanie badania co najmniej 2 metry poniżej gruntu nośnego. Najlepiej skontaktować się z daną firmą geotechniczną, która to wszystko oceni. Nie sposób podać konkretnej stawki za badanie geotechniczne, bo jak widać, zależy to od wielu różnych czynników. Oczywiście badania można wykonywać też wtedy, kiedy budynek już stoi. Dzieje się tak bardzo często wtedy, kiedy piwnica jest zawilgocona, pojawia się w niej woda gruntowa czy też pękają ściany budynku. Geotechnicy wykonują kilka płytkich otworów, by poznać przyczynę.
Dopiero później możliwe jest podjęcie konkretnych działań jak np. inwestycja w lepszą izolację, iniekcje, wzmacnianie fundamentów i inne. Opinia geotechniczna dostarczana jest klientowi w kilku egzemplarzach. Taka opinia to dokument niezbędny do tego, by w ogóle uzyskać pozwolenie na budowę – nawet domu jednorodzinnego.