You are currently viewing Wpływ klocków hamulcowych na liczbę wypadków

Wpływ klocków hamulcowych na liczbę wypadków

Corocznie latem notuje się zwiększoną liczbę wypadków samochodowych, zwłaszcza na trasach szybkiego ruchu. Wykonane analizy statystyczne zwracały uwagę na kilka elementów mających na to pośredni i bezpośredni wpływ. Niektóre z tych wniosków zostały uznane za domniemane, natomiast innym przyznano status wysokiego prawdopodobieństwa

Dobrej jakości klocki hamulcowe na autostradę

wysokiej jakości klocki ebc yellowDo przyczyn pośrednich zaliczono m.in. pogodę. Okazało się, że długi dzień zachęcał kierowców do dłuższej jazdy samochodem, co przekładało się na bezpośrednią już przyczynę, czyli zmęczenie, spowolnienie refleksu i zaniki koncentracji. Kierowcy często również nie biorą pod uwagę, że wprawdzie jeżdżą osiem godzin podobnie jak przez cały rok, ale upalna pogoda znacznie przyspiesza procesy zmęczenia. Na autostradach i drogach szybkiego ruchu prędkości pojazdów są znacznie wyższe, przez co droga hamowania wydłuża się i wielu początkujących zwłaszcza kierowców nie bierze tego pod uwagę. Dane statystyczne sugerowały również, że spora część wypadków była udziałem samochodów z niesprawnymi hamulcami lub nie przystosowanymi do wyhamowywania z większych prędkości. Niezależna organizacja przeprowadziła testy hamowania na autostradzie używając hamulców przystosowanych do dużych prędkości oraz samochodów typu SUV. W tym przypadku były to wysokiej jakości klocki EBC Yellow zastosowane w czterech różnych samochodach. W pozostałych czterech samochodach zastosowane starsze, używane już klocki hamulcowe oraz modele nieprzystosowane do wyższych prędkości. Przeprowadzono pięć testów hamowania z udziałem wszystkich ośmiu aut i we wszystkich przypadkach samochody wyposażone w nowe klocki EBC Yellow osiągnęły znacznie krótszą drogę hamowania niż pozostałe auta.

Wynikami testów organizacja podzieliła się z władzami głównych miast przylegającymi do tras szybkiego ruch w Polsce. Część z tych miast, po uzyskaniu niezbędnych do tego funduszy, zorganizowała kampanie promocyjne namawiające kierowców do wymiany klocków hamulcowych na przystosowane do wyższych prędkości, zwłaszcza w okresie letnim. Kampania była adresowana do wszystkich kierowców korzystających z dróg szybkiego ruchu i autostrad.