W każdej fabryce każdego dnia realizowanych jest wiele różnych procesów, które wymagają zamiany jednej postaci energii na inną. Tylko w ten sposób możliwe jest zasilanie poszczególnych maszyn oraz zbudowanie z nich działającej linii technologicznej. Poszczególne urządzenia mogą bowiem być zasilane sprężonym powietrzem, wodą pod ciśnieniem czy prądem. Szczególnie ostatnia forma jest często wykorzystywana ponieważ cechuje się łatwym przesyłem.
Zastosowanie silników elektrycznych
Na plus jest także stosunkowo łatwa konwersja na inne formy energii. Niemniej jednak na terenie przedsiębiorstwa muszą być zainstalowane maszyny, które pełnią rolę przetworników energii. W każdej firmie spotkać można między innymi silniki elektryczne, które pozwalają zamienić energię elektryczną na mechaniczną. Ta z kolei jest wykorzystywana do wprawienia w ruch różnych elementów. Dobrym przykładem mogą być chociażby transportery i przenośniki taśmowe, które umożliwiają przenoszenie półproduktów czy wyrobów gotowych pomiędzy poszczególnymi stanowiskami. Dodatkowo silniki elektryczne mogą również napędzać urządzenia wykonawcze takie jak mieszadła. Niemniej jednak rozwiązania takie są wdrażane również w wielu innych sektorach rynkowych. Należy tutaj wspomnieć chociażby turbiny wiatrowe, których gondole są również ustawiane w kierunku wiatru poprzez wyżej opisane jednostki.
Nadal są to jednak urządzenia dużej mocy, które wymagają zasilania prądem przemiennym o wartości 230 lub 400 V. W codziennym życiu są wykorzystywane mniejsze urządzenia, które przykładowo znajdują się w telefonach, a są odpowiedzialne za generowanie wibracji. Podobnie w szczoteczkach elektrycznych, ruch głowicy jest generowany poprzez małe silniczki. Są to przeważnie tak zwane jednostki prądu stałego, które wymagają zasilania zdecydowanie niższą wartością napięcia.