Jak wiadomo, pasy napędowe pełnią bardzo ważną funkcję w konstrukcji wielu maszyn. Stanowią one część układu mechanicznego, a dokładniej napędowego, poprzez działanie na kołach pasowych. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów pasów, co pozwala dopasować je do konkretnego układu, gdzie będą one mogły odgrywać swoją rolę. Na czym ona polega?
Pasy płaskie oraz ich działanie
Pasy napędowe, podczas obracania się na kołach pasowych, przenoszą energię do maszyny. W zależności od rodzaju konstrukcji wykorzystywane są pasy napędowe płaskie, wielorowkowe oraz specjalne. Jednak to te pierwsze cały czas cieszą się największą popularnością na rynku. Wykorzystywane są w wielu branżach, takich jak motoryzacja, stolarstwo, a nawet włókiennictwo – każde z działających tam urządzeń pozyskuje energię właśnie dzięki pasom napędowym. Pasy napędowe płaskie posiadają okładzinę ścierną z jednej strony, z drugiej natomiast są gładkie. Wykonuje się je z kilku rodzajów materiałów, bowiem nie każda maszyna jest w stanie działać na konkretnym rodzaju pasa. Dostępne są modele zrobione z poliestru, bawełny czy materiału NBR – wszystko to ma na celu zachować elastyczność i zapewnić wytrzymałość podczas tarcia i przenoszenia mocy. Pasy te mają zdecydowanie więcej zalet niż wiele stosowanych do tej pory rozwiązań w mechanice.
Każdy rodzaj pasa znajduje szerokie zastosowanie, jednak to pasy płaskie najczęściej pojawiają się w specjalistycznych sprzętach. Ich konstrukcja oraz wytrzymałość przemawiają za tym, by wybierać właśnie pas płaski, który poradzi sobie z każdą maszyną. Należy jednak pamiętać, że wymiana takiego pasa w urządzeniach nie należy do najłatwiejszych zadań. Warto powierzyć ją profesjonalistom, którzy dobrze znają układy mechaniczne i bezproblemowo wymienią pas na nowy.