You are currently viewing Pierścienie na każdy wał

Pierścienie na każdy wał

Osoby, które decydują się na pracę w rolnictwie, muszą posiadać szeroką wiedzę w wielu tematach. Nie zawsze łatwo jest być na bieżąco, z nowinkami technologicznymi, kiedy rynek co roku jest zalewany nowymi maszynami. Z drugiej strony, nikt nie kupuje nowego sprzętu co rok.

Jak dobrać wał do rodzaju gleby?

solidne pierścienie krusząceMaszyny rolnicze są produkowane w taki sposób, żeby służyły bezawaryjnie przynajmniej przez kilkanaście lat. Trochę krócej działają części wymienne maszyn, takie jak wały uprawowe. Nie każdy rolnik wie, że do różnych rodzajów gleb, potrzebne są inne wały. Na przykład do zagęszczenia suchej gleby, najlepszym wyborem jest wał rurowy. Składa się on z rur osadzonych na pierścieniach z delikatnymi wypustkami, które kruszą i rozbijają duże grudki ziemi. Do uprawy ziemi wilgotnej i kamienistej, zawierającej dużą ilość szczątków roślin, potrzebny jest wał zębaty, wyposażony w solidne pierścienie kruszące z dużymi zębami. Pozwala on na poprawienie sposobu wymiany wody i gazów w glebie, przygotowując ją pod siewy. Warto wybrać model wału z systemem samoczyszczącym, na przykład ze stalowymi skrobakami. Kolejną propozycją, na trudne kamieniste gleby, o dużej wilgotności ze szczątkami roślin, jest wał składający się z ciężkich pierścieni o ostrych krawędziach ząbkowanych. Wał, dzięki swojej wadze, zatapia się głęboko w glebę, spulchniając jej niższe warstwy. Dodatkowo, wciska w ziemię większe kamienie, co ułatwia znacząco pracę rolnikom, nie muszą wtedy marnować czasu na zbieranie kamieni, wydobytych spod powierzchni ziemi uprawnej.

Nie od dziś wiadomo, że nic tak nie ułatwia pracy, jak wybór odpowiednich narzędzi. Dobrze dobrany wał uprawowy, zadba o glebę, oraz zapewni lepsze warunki wzrostu roślin. Przed zakupem wału warto się dowiedzieć, jakie pierścienie najlepiej poradzą sobie z naszą glebą.