You are currently viewing Osprzęt żeglarski wykorzystujący liny

Osprzęt żeglarski wykorzystujący liny

Pływając łodzią lub jachtem, potrzebujemy szerokiego wachlarza osprzętu, który obejmuje wiele ważnych elementów, bez których żegluga byłaby utrudniona. Należą do nich akcesoria kotwiczne, elektryczne lub kuchenne. Do najważniejszych części jachtu należą wszelkiego rodzaju liny i pasy. Możemy zaleźć je w każdym sklepie zajmującym się pasją żeglarską.

Linowy osprzęt oferowany w sklepach żeglarskich

osprzęt jachtowyPierwszym rodzajem lin stosowanych na jachtach są wersje cumownicze i kotwiczne. Są one podzielone na średnice i wykonane z polipropylenowych materiałów ze specjalnym rdzeniem. Niezbędny osprzęt jachtowy, to także wszelkiego rodzaju liny wytrzymałościowe. Również są one dobierane względem grubości i charakteryzują się niską rozciągliwością. Mogą posiadać wytrzymałość od 200 do ponad 1000kg. Kolejnymi rodzajem lin jest fałowa i szotowa. Jest odporna na promieniowanie UV i posiada wielosplotową konstrukcję. Oprócz lin często stosuje się pasy kotwiczne. Używa się go jako taśmę relingową, pas balastowy lub taśma do wciągarki. Posiada duża wytrzymałość i jest sprzedawany na odcinki. Oprócz lin powleczonych polipropylenem mamy także do czynienia z linami stalowymi o różnych splotach. Mogą być one powleczone oplotem PCV. Do lin stalowych dołączone są różne końcówki oraz zaciski umożliwiające ich montaż. Stosuje się także specjalne stalowe ściągacze zakończone końcówkami widełkowymi. Można do nich dokupić osłony z tworzywa sztucznego.

Oprócz lin w sklepach żeglarskich dostępne są także zestawy gum w oplocie propylenowym, które służą do zabezpieczenia żagla. Charakteryzują się wysoką elastycznością i odpornością na niekorzystne warunki atmosferyczne oraz ścieranie. Dodawane są do nich specjalne haczyki oraz końcówki umożliwiające montaż.