You are currently viewing Oryginalne blaty kuchenne

Oryginalne blaty kuchenne

Jako dyplomowany chemik materiałów, świetnie znam właściwości różnych substancji. Dlatego w moim domu, można znaleźć różne funkcjonalne rozwiązania, rodem z laboratorium. Znajomi, kiedy mnie odwiedzają, zawsze szukają inspiracji, żeby ulepszyć własne gospodarstwa domowe.

Płyta PTFE w kuchni

teflon płytaNajczęściej kopiowanym z moich pomysłów jest wykonanie blatów kuchennych z niezwykle wytrzymałego tworzywa sztucznego, jakim jest teflon płyta z tego materiału może mieć rozmiary nawet 1200mm kwadratowych. Płyty PTFE są powszechnie stosowane w laboratoriach, jako blaty robocze, ponieważ są odporne na działanie niemal wszystkich substancji chemicznych, cechują się wysoką stabilnością temperaturową – materiał nie odkształca się pod wpływem działania zmiennych temperatur. Teflon wytrzymuje temperatury w zakresie od -260 do 260 stopni Celsjusza, co oczywiście czyni go niepalnym. Wbrew obiegowej opinii, teflon jest całkowicie obojętny dla zdrowia ludzkiego, został zakwalifikowany jako materiał, który może mieć styczność z żywnością. Używając teflonowych przyrządów kuchennych, naczyń oraz garnków i patelni, nie narażamy się na rakotwórcze substancje, nawet jeśli teflonowa powłoka ulegnie uszkodzeniu. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że teflon jest szeroko wykorzystywany w przemyśle spożywczym, na przykład w chłodniach, gdzie panują bardzo niskie temperatury. Teflon wykorzystuje się także w różnego rodzaju maszynach, pompach, do produkcji elementów sprzętu medycznego oraz w instalacjach wodnych i chemicznych w zakładach przemysłowych.

Teflon to materiał łatwy w obróbce, jednak do jego przycięcia należy używać ostrych narzędzi, pracujących na niskich obrotach. Zbyt wysokie obroty mogą doprowadzić do przegrzania materiału, co będzie skutkować topnieniem teflonu. Tępe ostrze natomiast doprowadzi do powstania pęknięć.