You are currently viewing Odpowiednia suplementacja u sportowców

Odpowiednia suplementacja u sportowców

 

Kreatyna jest substancją, która wspomaga sportowców w budowaniu masy mięśniowej. Jej działanie polega na tym, że dodaje wytrzymałości i energii, co sprawia, że trening jest bardziej efektywny, a przybieranie masy mięśniowej znacznie szybsze. Istnieją dwa podstawowe rodzaje kreatyny, jeden z nich to jabłczan kreatyny, a drugi to monohydrat. 

Wybór odpowiedniej kreatyny do ćwiczeń

jabłczan kreatynyWybór rodzaju kreatyny, który będzie najlepiej sprawdzał się w przypadku poszczególnych dziedzin sportu, jest zależny od oczekiwań i potrzeb samego sportowca. Monohydrat sprawdza się u osób, które przede wszystkim chcą wzmocnić swoją wytrzymałość i siłę. Kolejna istotna zaleta to podwyższona regeneracja mięśni po treningu, dzięki czemu muskulatura szybciej wraca do formy i tym szybciej można wrócić do ćwiczeń. Warto jednak wiedzieć, że monohydrat kreatyny zatrzymuje wodę w organizmie, co oznacza nagły wzrost masy ciała, czego przede wszystkim oczekują sportowcy budujący tę masę. Jabłczan kreatyny jest dobrym rozwiązaniem zarówno dla początkujących sportowców, jak i profesjonalistów. Substancja ta powstaje z połączenia kreatyny i kwasu jabłkowego, a jego stosowanie nie powoduje tak intensywnego zatrzymywania wody. Z tego względu jest to lepsze rozwiązanie dla osób, które przestrzegają diety redukcyjnej i przy tym ćwiczą fizycznie, bowiem uzyskają zwiększoną siłę i wytrzymałość bez wzrostu wagi.

Większość kreatyny w organizmie jest magazynowana w tkance mięśniowej. Z tej przyczyny osoby intensywnie ćwiczące są narażone na jej niedobór i powinny rozpocząć odpowiednią suplementację. Dostarczenie odpowiedniej ilości kreatyny do organizmu przy pomocy nawet doskonale zbilansowanej diety nie jest możliwe, gdyż sportowcy mają na nią zwiększone zapotrzebowanie .