Wielu rodziców ma obawy co do właściwej opieki nad niemowlakiem, ponieważ muszą oceniać jego stan z obserwacji zachowania. Maluch im nie powie, że go boli brzuszek, ale może to pokazać, dlatego tak ważna jest śledzenie dziecka.
Jak zaradzić kolkom?
Kiedy maluch się uśmiecha, jest ruchliwy i chętnie wchodzi w interakcje z rodzicem, to nie ma się czym martwić, bo to znak, że nic mu nie dolega. Jednak kiedy nagle zaczyna płakać bez wyraźnego powodu, to warto szukać przyczyny. Jeżeli maluch ma zaspokojone wszystkie podstawowe potrzeby, a niedawno pił mleko, to można u niego podejrzewać kolkę. Zwykle pojawia się ona po około kilkunastu lub kilkudziesięciu minutach od zakończenia karmienia. Jest ona wynikiem połknięcia przez dziecko dużej ilości powietrza podczas ssania mleka, które gromadzi się w układzie pokarmowym. Jego obecność powoduje bolesny dyskomfort w postaci skurczów w dole brzuszka. Jeżeli pojawi się kolka u niemowlaka co robić z pewnością dowiemy się w internecie lub na wizycie u pediatry. Przeważnie zalecany jest delikatny masaż brzuszka, który sprawia, że mięśnie się rozluźniają i powoli ustępuje ból. Dodatkowo masaż okrężnymi ruchami od żołądka do podbrzusza ułatwia nagromadzonym pęcherzykom powietrza wydostać się na zewnątrz. Jest to jedynie jedna z metod, które stosuje wiele mam, ale można także próbować maluszka nosić na rękach w pionowej pozycji lub starać się odwrócić uwagę od dyskomfortu poprzez puszczenie muzyki lub uspokajających szumów. Nie na każde dziecko działa ten sam sposób.
Kolki zawsze pojawiają się nagle i tak na prawdę nigdy nie wiadomo kiedy to nastąpi. U jednych niemowlaków pojawiają się one niemalże za każdym razem, a u innych sporadycznie. Nie ma na to reguły, dlatego warto znać sprawdzone metody zaradcze.