Jak zaizolować stropodach?

Stropodachy są dość specyficzne, jeśli chodzi o ich izolację. Można ją wykonywać na kilka sposobów, jednak każdy fachowiec szuka najlepszego. Według mnie jest to zastosowanie paneli izolacyjnych oraz wełny mineralnej. Stropodachy są często bardzo wysokie i projektuje się je w kościołach, dlatego warto jest zadbać nie tylko o izolację termiczną lub wodą, ale także o izolację akustyczną, aby wytłumić wnętrze.

Profesjonalne izolacje stropodachów

dokładna izolacja stropodachuStropodachy są bardzo często wysokie, dlatego izolacja akustyczna to podstawa. W tym celu najlepiej jest pomiędzy stropem, a blachą dachową użyć wełny mineralnej. Dokładna izolacja stropodachu powinna najpierw skupić się jednak na hydroizolacji. W tym celu blacha może zostać na łączeniach od wewnętrznej warstwy posmarowana folią. Można również położyć tradycyjną folię dachową, która na pewno w tym miejscu się przyda. Dopiero później układamy wełnę, najlepiej o grubości dwudziestu milimetrów, ale konstrukcja może sprawić, że będzie potrzeba cieńszych lub grubszych warstw. Trzeba to zmierzyć i ocenić samodzielnie. Panele izolujące, jako dodatkowy środek izolacji termicznej stropodachu można przykręcić już do sufitu. Mogą one stanowić element dekoracyjny. Jeśli jednak nie chcemy tego robić, wystarczy dobrze zagruntować i położyć gładź. Na stropodachach raczej nie stosuje się sufitów podwieszanych, dlatego nie wspominam o tym.

Taka izolacja będzie wytrzymała przez naprawdę długi okres czasu i na tym powinno nam zależeć najbardziej. Jeśłi dobrze weźmiemy się do pracy, izolacja jest do wykonania w ciągu siedmiu dni. Jednak to zależy również od tego, czy trzeba zdejmować blachę dachową. Najlepiej wykonywać izolację podczas wymiany blachy, przez co unikniemy w przyszłości zbędnych remontów.