Piwnica to takie miejsce w budynku, które przede wszystkim jest przeznaczone do przechowywania. Często nie dbamy specjalnie o to, w jakim stanie jest nasza piwnica. Czy jednak słusznie? Zdecydowanie nie. Bowiem stan piwnicy ma wpływ na cały budynek oraz na jego ściany.
Skuteczna hydroizolacja piwnicy
Bardzo często w piwnicach pojawia się niestety wilgoć. Czym jest to spowodowane? Przede wszystkim brakiem różnego rodzaju izolacji. Jeśli budynek nie ma izolacji poziomej oraz pionowej, wówczas jest narażony na wnikanie wilgoci z różnych stron. Wilgoć może wnikać między innymi od gruntu i wówczas mówimy o podciąganiu kapilarnym. Może ona również wnikać bocznie. Jakie są tego efekty? Ściany piwnicy będą po prostu mokre. Zazwyczaj taka wilgoć jest widoczna na poziomie kilkunastu centymetrów od powierzchni podłogi. Jednak w skrajnych sytuacjach zawilgocone mogą być całe ściany, nawet do 2 metrów i więcej. Skutkiem takiego zawilgocenia jest rozwój grzybów oraz pleśni. Jak można temu skutecznie zaradzić o odpowiednio osuszyć swoją piwnicę? Bardzo dobrym rozwiązaniem w tym zakresie jest kompleksowa hydroizolacja piwnicy od wewnątrz. W takich przypadkach stosuje się metodę iniekcji, która polega na wlewaniu w mury płynów iniekcyjnego lub wciskaniu specjalnych kremów. Te natomiast penetrują cegłę i tworzą w niej skuteczną zaporę, która jest niemożliwa do pokonania przez wodę. Tym samym mur po jakimś czasie zostaje osuszony, a piwnica może pełnić więcej funkcji, niż tylko przechowywanie.
Wykonanie hydroizolacji piwnicy to bez wątpienia najlepsza opcja, jeśli chcemy aby została on osuszona. Warto pamiętać o tym, że zawilgocona piwnica, to również wilgoć na wyższych piętrach. Dlatego należy reagować na takie sytuacji możliwe jak najszybciej.