You are currently viewing Jak wykonać hydroizolację piwnicy?

Jak wykonać hydroizolację piwnicy?

Piwnica to takie miejsce w budynku, które przede wszystkim jest przeznaczone do przechowywania. Często nie dbamy specjalnie o to, w jakim stanie jest nasza piwnica. Czy jednak słusznie? Zdecydowanie nie. Bowiem stan piwnicy ma wpływ na cały budynek oraz na jego ściany.

Skuteczna hydroizolacja piwnicy

kompleksowa hydroizolacja piwnicy od wewnątrzBardzo często w piwnicach pojawia się niestety wilgoć. Czym jest to spowodowane? Przede wszystkim brakiem różnego rodzaju izolacji. Jeśli budynek nie ma izolacji poziomej oraz pionowej, wówczas jest narażony na wnikanie wilgoci z różnych stron. Wilgoć może wnikać między innymi od gruntu i wówczas mówimy o podciąganiu kapilarnym. Może ona również wnikać bocznie. Jakie są tego efekty? Ściany piwnicy będą po prostu mokre. Zazwyczaj taka wilgoć jest widoczna na poziomie kilkunastu centymetrów od powierzchni podłogi. Jednak w skrajnych sytuacjach zawilgocone mogą być całe ściany, nawet do 2 metrów i więcej. Skutkiem takiego zawilgocenia jest rozwój grzybów oraz pleśni. Jak można temu skutecznie zaradzić o odpowiednio osuszyć swoją piwnicę? Bardzo dobrym rozwiązaniem w tym zakresie jest kompleksowa hydroizolacja piwnicy od wewnątrz. W takich przypadkach stosuje się metodę iniekcji, która polega na wlewaniu w mury płynów iniekcyjnego lub wciskaniu specjalnych kremów. Te natomiast penetrują cegłę i tworzą w niej skuteczną zaporę, która jest niemożliwa do pokonania przez wodę. Tym samym mur po jakimś czasie zostaje osuszony, a piwnica może pełnić więcej funkcji, niż tylko przechowywanie.

Wykonanie hydroizolacji piwnicy to bez wątpienia najlepsza opcja, jeśli chcemy aby została on osuszona. Warto pamiętać o tym, że zawilgocona piwnica, to również wilgoć na wyższych piętrach. Dlatego należy reagować na takie sytuacji możliwe jak najszybciej.