Jak dobrać soczewki toryczne?

Soczewki toryczne przeznaczone są do korekcji astygmatyzmu i dostępne są zarówno dla dalekowidzów i krótkowidzów, jak i tych osób, które nie posiadają innej wady wzroku niż astygmatyzm. Łatwo można policzyć, że na rynku, jeśli chodzi o moc, dostępne są dziesiątki rodzajów soczewek. Dopasowanie ich nie jest wcale takie łatwe.

Dlaczego soczewki trzeba dobrać idealnie?

hydrożelowe soczewki toryczneKiedy szukamy soczewek dla siebie, należy skorzystać z pomocy doświadczonego optometrysty, który zbada nasz wzrok i pomoże dobrać odpowiednie moce soczewek. Co ważne, niekoniecznie będą one takie same jak moce okularów – w końcu soczewkę nosi się na oku, a okulary są nieco oddalone od gałki ocznej. W przypadku soczewek torycznych zapewne spędzimy wiele czasu, mierząc różne soczewki, nie tylko różniące się mocą, ale też materiałem: dostępne są zarówno hydrożelowe soczewki toryczne jak i silikonowo-hydrożelowe. Te pierwsze odznaczają się lepszym poziomem nawilżenia, co jest ważne dla osób, które produkują mało filmu łzowego, a drugie lepiej przepuszczają tlen i można je nosić nawet przez cały dzień. Istotną kwestią w wyborze soczewek jest też sprawdzenie produktów różnych firm, ponieważ niektóre soczewki są „ciaśniejsze” niż inne, co dla jednych jest idealne, a innym przeszkadza i soczewka jest cały czas wyczuwalna na oku. A musi nam być przede wszystkim wygodnie! Może trafimy za pierwszym podejściem, a może trzeba będzie przetestować kilka różnych soczewek, zwłaszcza jeśli potrzebna jest korekcja astygmatyzmu i soczewki toryczne. Jeśli mamy tylko niewielki astygmatyzm lub różnice w wadzie na każdym oku, to może się okazać, że tylko na jednym będziemy nosić soczewkę toryczną.

Wynika to z faktu, że w soczewce potrzeba mniejszego cylindra niż w okularach, a do tego producenci produkują soczewki toryczne zaczynając np. od 0,75 cylindra, co dla niektórych może być zbyt dużą korekcją. Z pewnością jednak każdy może znaleźć produkt odpowiedni dla siebie.