Izolacja fundamentów od wody jest skutecznym sposobem na zapobieganie uszkodzeniom budynku oraz jego częstym remontom. Stosuje się wiele środków, które mają zapewnić trwałość betonu oraz jego zbrojenia. Coraz więcej ekip budowlanych stosuje metodę hydrofobizacji, która jest warta uwagi. Sposób łatwy oraz bardzo skuteczny.
Na czym polega hydrofobizacja fundamentów?
Podczas zalewania i zbrojenia fundamentów ekipy budowlane muszą zadbać o to, by nie wchłaniały wilgoci. Woda opadowa lub gruntowa mogłaby osłabić beton. Właśnie po to stosuję sie hydrofobizację betonu, aby tego uniknąć. Podczas gdy miesza się beton w betoniarce, odmierza się specjalny środek hydrofobiczny. Jest dodawany do betonu w ostatnim etapie jego mieszania, aby był równo rozprowadzony. Następnie zalewa się tym budulcem wykop oraz czeka na stwardnienie. Beton twardnieje nieco wolniej, lecz zyskuje ciekawe właściwości. Jest zupełnie odporny na wody opadowe i gruntowe. Nie wchłania płynów, ponieważ jego struktura jest zamknięta. Dzięki temu nawet zbrojenia nie łapią rdzy ani innych nalotów. Jak dotychczas hydrofobizacja betonu jest jednym z tańszych środków izolacji, lecz dobrze spełnia swoją funkcję. Nie trzeba stosować tradycyjnej folii, która może wychodzić na zewnątrz podczas późniejszego kopania drenażu lub miejsca na kostkę brukową. Cena środka hydrofobicznego na metr sześcienny betonu wynosi około dziewięciu złotych.
Stosowanie hydrofobizacji fundamentów jest najlepszym rozwiązaniem dla terenów podmokłych, gdzie ziemia ma zdolności do osuwania się. Struktura tego budulca staje się o wiele bardziej zwięzła, przez co w ogóle nie chłonie wilgoci. Dodatkowo należy uwzględnić czynnik cenowy, który jest ważny, szczególnie dla osób z ograniczonym budżetem lub kredytem.