O tym, jak długo nasz budynek mieszkalny będzie spełniał nienagannie swoje funkcje decyduje jakość materiałów, które wykorzystamy w budowie. A tych jest całe mnóstwo. Jednym z nich jest tarcica budowlana – drewno wykorzystywane w konstrukcji różnych elementów budynku. W jakiej części konstrukcji znajduje swoje zastosowanie? Czym się kierować podczas wyboru?
Zastosowanie tarcicy budowlanej
Tarcica budowlana swoje zastosowanie odnajduje na niemal każdym etapie budowy. Wykorzystywana jest podczas wznoszenia samej konstrukcji, wykonywaniu dachu czy nawet przy wykańczaniu pomieszczeń. Istnieje wiele rodzajów tarcicy. Pierwszy podział określany jest na podstawie stopnia obróbki. W przypadku tego podziału możemy spotkać się z tarcicą obrzynaną, która ma obrobione aż cztery płaszczyzny i krawędzie czoła. W przeciwieństwie do niej tarcica nieobrzynana ma obrobione tylko dwie powierzchnie. Tarcice możemy podzielić również ze względu na wymiary. W przypadku tego podziału mamy do czynieni za elementami znanymi doskonale każdemu z nas. Są to: deski, bale, listwy, łaty, krawędziaki oraz belki. Do produkcji tarcicy mogą zostać wykorzystane również różne gatunki drzew. Do najczęściej spotykanych możemy zaliczyć tarcice powstające z dębu, brzozy, świerku, buku oraz sosny. Niezależnie od tego jaki rodzaj tarcicy potrzebujemy w procesie budowy własnego domu, niezwykle ważny jest wybór producenta. Jeśli interesuje nas tarcica budowlana podkarpacie to region, w którym odnajdziemy jednych z najlepszych dostawców. To właśnie stamtąd pochodzi większość tarcic, rozprowadzanych na większą część kraju.
Samo drewno jest niezwykle ciekawym materiałem konstrukcyjnym. Wraz z postępującym procesem wysychania jego właściwości wytrzymałościowe stają się jeszcze większe. To właśnie dlatego sprawdza się idealnie jako materiał konstrukcyjny.