Działanie stymulatorów wzrostu roślin

Każdy ogrodnik, hodowca, rolnik czy przedsiębiorca chce, aby wyniki jego działalności wciąż się zwiększały. Mowa tu także o plonach, których oczekujemy po posadzeniu roślin. Niekiedy jest to ciężka sprawa, ponieważ warunki atmosferyczne oraz położenie naszego nie sprzyja w niektórych przypadkach.

Jak działają stymulatory wzrostu roślin?

stymulator wzrostu roślinPreparaty pochodzenia organicznego roślinnego lub zwierzęcego są produkowane z ekstraktów naturalnie występujących w przyrodzie, kompostów i pożytecznych mikroorganizmów. Inaczej stymulator wzrostu roślin jest to substancja, której działanie polega na aktywowaniu procesów fizjologicznych roślin, wpływając tym samym na ich lepszy i szybszy wzrost- zarówno wegetatywny jak i generatywny, poprawę plonów- jakości i ilości, ochronę przed stresem biotycznym i abiotycznym. Najlepiej stosować te substancje w okresie najbardziej intensywnego wzrostu roślin, przed zapowiadanymi niekorzystnymi warunkami pogodowymi jak na przykład susze. Preparaty te biorą udział również w procesach, które zachodzą w samej roślinie, jak fotosynteza czy pobieranie i transport wody od korzeni do wierzchołka. Dzięki stosowaniu stymulatorów roślina pochłania dużo szybciej i więcej pożywienia, przyswaja więcej składników pokarmowych.  Rośliny są też po podaniu takich substancji dużo bardziej odporne na warunki atmosferyczne, tj. mają mniejszą podatność na stresy wywołane czynnikami pogodowymi.

Pobudzają one procesy życiowe w roślinie na każdym poziomie jej wzrostu i rozwoju od komórki po tkanki i cały organizm. Biostymulatory zawierają substancje czynne biologicznie, jak na przykład hormony, enzymy, białka czy aminokwasy, które wpływają pozytywnie na roślinę. Oczywiście, jeśli podawane są w racjonalnych, ściśle określonych przez producenta warunkach.