Branża drzewna może obecnie korzystać z bardzo wydajnych maszyn i urządzeń. Proces produkcyjny jest znacznie szybszy i oszczędny. Urządzenia do rozdrabniania drewna zwane rębakami wykorzystywane są do przetwarzania gałęzi z odrostami i zdrewniałych krzewów. Uzyskuje się z nich bardzo cenny surowiec do produkcji opału. Zrębki drzewne wykorzystuje się również w przemyśle papierniczym i ogrodnictwie.
Efektywność pracy rębaków do drewna
Współczesne rębaki do drewna opierają się na tej samej zasadzie działania, a różnice występują jedynie w rodzaju napędu, sposobie mocowania i ilości noży oraz mobilności lub jej braku. Napęd wirujących tarcz lub bębnów stanowią silniki elektryczne i spalinowe oraz wał odbioru mocy z ciągnika. Na tarczach lub bębnach montowane są noże z bardzo mocnej hartowanej stali narzędziowej. Są to dwa główne elementy wyznaczające wydajność gdyż zależy ona od mocy silników i ilości noży. Ale wydajny rębak do gałęzi to właściwie taki, który niezależnie od mocy spełnia zadania, do których jest przeznaczony. Wszystkie elementy rębaka składają się na jego wydajną pracę. Mowa tu o blaszanym leju podawczym, który musi mieć odpowiednią szerokość i długość. Wałki obrotowe umieszczone tuż za lejem wydatnie wspomagają pracę operatora również podnosząc wydajność urządzenia. Podniesieniu efektywności pracy służy montowanie na niektórych modelach obrotowej rury wyrzutowej. Nie trzeba wówczas manewrować całą maszyną aby odprowadzać zrębki do miejsca docelowego. Całość mechanizmów ruchomych zamknięta jest osłonami z solidnych i odpornych blach.
Rębaki są produkowane dla dwóch grup odbiorców o odmiennych potrzebach. Urządzenia do użytku domowego mają mniejsze wymiary i znacznie mniejszą moc niż rębaki przeznaczone dla profesjonalistów. Profesjonalne urządzenia pracują na dużych mocach silników i przybierają bardzo duże rozmiary. Cechuje je możliwość pracy na dużych średnicach materiału drzewnego.Wszystkie rębaki są wydajne w swojej klasie.