Produkowane płyty betonowe dekoracyjne ewoluują w kierunku zdobycia jeszcze większych walorów estetycznych. Pierwotnie wytwarzane szare płyty betonowe już same w sobie posiadały swoistą industrialną estetykę. I w jako takich dostrzeżono wielki potencjał. Jednak moda na styl przemysłowy nie każdemu odpowiada.
Droga betonu ku wzorom i barwom
Producenci po osiągnięciu bardzo dobrych właściwości mechanicznych i fizykochemicznych swoich płyt zauważyli rosnący popyt na płyty betonowe dekoracyjne barwione. Nie każdemu pasował styl surowy i industrialny. Zaczęto stosować do produkcji betonu domieszki substancji barwiących w masie i substancji zmieniających jego strukturę. Barwinki i odpowiednie kruszywa sprawiły,że płyty betonowe zyskał na dekoracyjności. Jedną z gałęzi produkcji płyt dekoracyjnych z betonu jest wytwarzanie płyt tzw. 3D. Cieszą się ogromnym zainteresowaniem ze względu na możliwość bardzo szybkiego przeistoczenia wnętrza od stanu surowego do upragnionego. Płyty montuje się na starych ścianach za pomocą zaczepów lub systemu rusztowań. Montaż jest bardzo szybki i nie wymaga dodatkowych prac gładzenia i malowania ścian. Płyty betonowe dekoracyjne produkowane są z najwyższej jakości cementu i włókien. Daje to produkt o bardzo niskiej wadze, małej grubości. Są to płyty wysoce odporne na wilgoć. Co bardzo ważne jest to materiał niepalny. Płyty betonowe dekoracyjne coraz częściej są stosowane na elewacjach zewnętrznych budynków. Panele betonowe do złudzenia mogą przypominać płyty z drogiego kamienia.
Technologia produkcji płyt betonowych dała możliwość produkcji z betonu architektonicznego wielu innych elementów. Oprócz tego, że spełniają swoja funkcję na ścianach, podłogach, sufitach widzimy beton w postaci umywalek, donic, ławek, mebli i wielu innych elementów małej architektury.