You are currently viewing Czym się różnią serwety od obrusów?

Czym się różnią serwety od obrusów?

Domy są odzwierciedleniem swoich właścicieli. Nie zawsze środki finansowe są wystarczające, by bryły były idealnie takie, jakie chcemy, ale wnętrza raczej na to pozwalają. Wybieramy meble takie jakie chcemy, kolory ścian, dekorujemy bibelotami lub nie. Wnętrza domów są różne, ale posiadają elementy wspólne. Jednym z nich jest stół.

Rodzaje serwet stołowych

serweta na stółBył w Polsce czas, gdy przyszła moda na ławy i fotele, które częściowo wyparły stoły, ale na bardzo krótko. Ludzie szybko przekonali się, że posiłki spożywane w ten sposób nie są ani wygodne, ani przyjemne. Dlatego stoły, jeśli nawet na jakiś czas zniknęły, to szybko wróciły do większości domów. Coraz więcej można też znaleźć ich dekoracji. Do łask wracają serwety. Jakiś czas wypierane przez bieżniki lub nawet brak nakryć, bo modne były szklane blaty; teraz znów zaczynają zachwycać. Serweta jest ozdobą stołu. Podkreśla jego kształt i jego elegancję. Różni się od obrusu dokładnie tym – przede wszystkim ma pełnić funkcję estetyczną, z założenia na niej się nie je. Do posiłków nakłada się obrusy. Ile kosztuje serweta na stół? Rozrzut cenowy jest ogromny. Możemy kupić małą serwetę już nawet za kilka złotych, ale dostaniemy prawdziwe koronkowe arcydzieła kilkadziesiąt razy drożej. Wszystko zależy od wielkości serwety oraz sposobu i materiału wykonania. Serweta może być mała, na przykład tylko pod wazon lub może zakrywać cały stół. Może być lniana, bawełniana, koronkowa …

Wybór jest ogromy, szczególnie jeśli chodzi o wzory. Nawet kształt może być kwadratowy, prostokątny, owalny lub okrągły. Każdego dnia możemy na stół kłaść inną serwetę. Co kto lubi. Ważne, żeby dobrze się czuć z własną aranżacją. Możemy nawet nie lubić serwet na stołach i nic na nich nie kłaść. Możemy nawet nie mieć stołu. To tylko nasz wybór.