You are currently viewing Czy dziecko powinno spać w swoim łóżku?

Czy dziecko powinno spać w swoim łóżku?

Rodzice często decydują się na to, aby ich nowo narodzone dziecko od samego początku spało z nimi w łóżku. Takie rozwiązanie jest dobre, bo daje poczucie bliskości i bezpieczeństwa, którego niesamowicie potrzebuje małe dziecko, ale też ma swoje minusy, bo rodzice tracą swobodę i intymność na długie lata.

Jak wybrać łóżeczko dla dziecka?

łóżko dla dzieckaNa początku takie rozwiązanie, kiedy mamy cały czas obok siebie dziecko jest bardzo pomocne, bo ułatwia karmienie i opiekę nad dzieckiem w nocy. Jednak kiedy dziecko podrośnie i zacznie się rozpychać, często budzić w nocy, to utrudni to życie wszystkim domownikom, a dodatkowo wprowadzi nerwową atmosferę. Łóżko dla dziecka jest koniecznością, bo przecież nie zawsze będzie spać z rodzicami i musi się nauczyć, że jego miejsce do spania jest w jego pokoju. Nauka samodzielnego zasypiania małego dziecka nie jest prosta, ale tylko dzięki konsekwencji w działaniu, możemy mu pozwolić nauczyć się tej nowej umiejętności, która bardzo się mu przyda, kiedy na przykład pójdzie do przedszkola. Na początek łóżko dziecka musi mieć poprzeczne szczebelki aby z niego nie wypadło, a kiedy będzie starsze, to możemy je zamienić na takie z podwyższoną ramą łóżka, bo takie spokojnie go zabezpieczy przez wypadnięciem podczas snu. Jeżeli mamy dwójkę dzieci i małe mieszkanie, to świetnym rozwiązaniem będzie łóżko piętrowe, które dzieci uwielbiają, jednak muszą to być pociechy już samodzielne, bo na piętro zbyt małe dziecko samo nie wejdzie. Kolor łóżka jest sprawą drugoplanową i indywidualną.

W pewnym wieku dzieci nabywają samodzielność i stają się bardziej asertywne co przekłada się także na spanie. Chcą mieć swój własny pokój i własne łóżko, w którym czują się bezpiecznie i komfortowo. Należy cierpliwie poczekać na ten moment, aby maluch nie czuł się do tego zmuszony.