Złomowisko to takie miejsce, w którym znajduje się naprawdę mnóstwo rzeczy wykonanych z różnych metali. Pod żadnym pozorem pomimo ewentualnego przytłoczenia ilością rzeczy się tam znajdujących nie powinniśmy myśleć, że jest to śmietnisko. Procedury złomowania pojazdu najlepiej pokazują, że właścicielom takich miejsc zależy na odzyskaniu tego, co cenne. Przestrzega się tam licznych przepisów.
Kto pracuje przy złomowaniach pojazdów?
Na miejscu złomowania trafiają przede wszystkim różne pojazdy i inne skomplikowane maszyny tego typu. Często jest tak, że w konkretnych przewodach lub nawet zbiornikach znajdują się jeszcze płyny, które dawniej były konieczne w tych maszynach do ich prawidłowego funkcjonowania. Ze względu na bezpieczeństwo pracowników i środowiska naturalnego spuszcza się je bardzo precyzyjnie po to, żeby przechowywać, a następnie zutylizować zgodnie z przepisami. Dopiero teraz właściwe złomowanie może być rozpoczęte. Jeżeli chcemy osobiście zobaczyć złomowanie Opatów, to najlepsza miejscowość, żeby to zrobić. Tam również możemy pozbyć się naszego starego pojazdu, bo przyjmowane są wszystkie modele i marki. Po demontażu części uznanych za nadające się do dalszej sprzedaży i wyjęciu akumulatorów rozpoczyna się coś, co dla niewprawnego oka może przypominać dewastację, bo korzysta się wtedy na przykład z nożyc hydraulicznych czy specjalistycznych palników. Poza mechanikami w takich punktach złomowania pracują bowiem ludzie również z uprawnieniami upoważniającymi ich do korzystania z takiego sprzętu.
Chodzi bowiem o to, żeby pociąć na mniejsze fragmenty metalowe kawałki, które nadadzą się do odzyskania jedynie w hucie. Nawet to wymaga jednak pewnej precyzji, ponieważ trzeba oddzielać fragmenty karoserii czy takie powstające z tworzyw sztucznych. Dzięki złomowaniom odzyskujemy każdego roku ogromne ilości cennych metali.